جستجو کردن

زمان کوددهی درختان

زمان کوددهی درختان

۱۴۰۲-۱۰-۰۸
در این نوشته شما میخوانید

بیشتر درختان، بیشتر از مردم عمر می کنند و برخی از آنها می توانند قرن ها زندگی کنند؛  البته برای لذت ما و برای نسل های آینده زندگی طولانی و سالم درختان مزایای فراوانی دارد، به همین دلیل دانستن زمان مناسب و نحوه کوددهی درختان مهم است.

افرادی که حیاط پر از گل ها و درختان زیبا دارند خوش شانس هستند، درختان در تابستان سایه ایجاد می کنند، گیاهان همیشه سبز پناهگاهی در برابر بادهای سرد زمستان فراهم می کنند و همه گیاهان زیبایی و آرامش را فراهم می کنند. درختان برای سالم ماندن به نور خورشید و منبع کافی آب نیاز دارند، آنها گاهی اوقات زمانی که مورد حمله حشرات قرار می گیرند نیاز به هرس و درمان دارند. درختان برای رشد مانند نیاز گیاهان به کود، به مواد مغذی خاصی نیاز دارند، اکثر مردم نور خورشید و آب را کافی می دانند و برخی در صورت به مشکل خوردن روش های درمانی را انتخاب می کنند. با اینکه درختان سخت هستند، اما این مانع از تلاش کمبود مواد مغذی برای پرورش آنها نمی شود، کوددهی به درختان مواد مغذی مهمی می رساند، از رشد درخت حمایت می کند و به سلامت و سرزندگی کلی آنها کمک می کند.

 

دلیل نیاز درختان به کود

بسیاری تصور می کنند که از آنجایی که درختان در جنگل بدون استفاده از کود رشد می کنند، درختان حیاط و باغ آنها نیز به همین صورت هستند. اما تفاوت بین درختان جنگل و درختان حیاط در این است که درختان جنگل دائماً از برگ های پوسیده و سایر مواد گیاهی و باقیمانده موجودات، مواد مغذی دریافت می کنند، اما درختان داخل حیاط یا باغ شخصی این طور نیستند؛ به همین دلیل این به شما بستگی دارد که از کوددهی مناسب درختان خود اطمینان حاصل کنید. درختان، مانند هر گیاه دیگری، اگر به حال خود رها شوند، ممکن است تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد را دریافت نکنند؛ خاک های کمی شرایط کاملاً متعادلی برای رشد گیاهان دارند و بدون تغذیه مناسب، درختان در معرض حملات حشرات، بیماری ها و رشد علفی قرار می گیرند.

البته گفته می شود، همه درختان نیازی به کود دادن ندارند؛ درختان جدید و جوان در اولین فصل رشد خود نباید بارور شوند تا زمانی که ریشه های آنها فرصتی برای استقرار پیدا کنند. و درختانی که ریشه آنها در اثر ترانشه یا ساخت و ساز آسیب دیده است نیز نباید کود داده شوند، زیرا آنها به مدتی زمان نیاز دارند تا به سیستم ریشه خود اجازه دهند ابتدا خودشان را بازسازی کنند.

 

نیازهای کوددهی درختان مختلف

1-      کوددهی درختان چوب سخت

انواع مختلف درختان چوب سخت نیازمند کوددهی متنوعی هستند. درختان بلوط باید با کود جامد حاوی آهن و روی زمانی که درخت بین 3 تا 5 سال سن دارد کوددهی شود، درختان بلوط مسن معمولاً سالی یک بار نیاز به کوددهی دارند. شرایط ظاهری درختان افرا به شما می گویند که آیا نیاز به کوددهی دارند یا خیر؛ قاعده کلی این است که اگر آنها در یک سال حدود 15سانتیمتر رشد کنند، خاکشان خوب است، اما اگر رشد آنها کمتر از 5 سانتیمتر باشد، نیاز به کوددهی دارند. درختان افرا به کودهای نیتروژن و کودهای آهسته رهش بهترین واکنش را نشان می دهند.

 

بهترین زمان برای کوددهی درختان

 

2-      کوددهی درختان میوه

داشتن مقدار مناسب کود برای درختان میوه بسیار مهم است. تولید میوه نیاز به انرژی زیادی دارد، از آنجایی که حتی یک عدم تعادل کوچک خاک محتوای غذایی میوه را تغییر می دهد، انجام آزمایش خاک قبل از کوددهی درختان میوه بسیار مهم است. برای حفظ سلامت مطلوب، درختان میوه خود را با کود نیتروژن و استفاده سالیانه به صورت محلول پاشی تغذیه کنید.

 

3-      کوددهی درختان زینتی

درختان زینتی که دارای برگهای سالمی هستند و در طول سال رشد زیادی دارند معمولاً به کوددهی نیاز ندارند، اما اگر آنها به خوبی سال قبل رشد نمی کنند، زمان آن رسیده است که مقداری کود نیتروژن به آنها بدهید. اگر درختان زینتی شما برگهای زردی دارند، ممکن است به شرایطی به نام کلروز مبتلا شوند که معمولاً نشان می دهد که خاک اطراف درخت مقدار کافی منیزیم و روی ندارد.

 

4-      کوددهی درختان همیشه سبز

درختان همیشه سبز، به ویژه درختانی که اخیراً پیوند شده اند، خیلی سریع رشد نمی کنند. بهترین راه برای تعیین اینکه آیا گیاهان همیشه سبز به مصرف کود نیاز دارند یا خیر این است که درخت گل نمی دهد یا برگ ها رنگ کدری داشته باشند. گیاهان همیشه سبز زمانی بهترین عملکرد را دارند که از کود کامل حاوی نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) برای آنها استفاده کنید.

بلاگ‌های مرتبط

مزایای استفاده از کود نیتروژن

بهترین کود محرک رشد (ریشه و میوه)

کود آمینو اسید، مزایا، معایب و معرفی محصول

انواع کود برای افزایش باردهی (معرفی و مزیت)

سوالات متداول

برای دیدن پاسخ روی سوال کلیک کنید.

بدین منظور لطفا از طریق تماس با تلفن شرکت و مشاوره با کارشناسان باتجربه آرزوی بهار، چالش‌های خود را برای خرید محصولات  مطرح کرده تا راهنمایی کامل صورت بگیرد.

شما می‌تواند از طریق تماس با دفتر مرکزی ( واقع در تهران) با کارشناسان شرکت آرزوی بهار در ارتباط  باشید:

02188175083

 

کارخانه بزرگ آرزوی بهار به منظور تولید کودهای جامد و مایع ارگانیک در استان قزوینی و نزدیکی بوئین زهرا واقع شده‌است

به منظور انجام این آنالیز ابتدا باید نمونه‌های خود را طبق استانددارهای لازم جمع‌آوری کرده و سپس آن‌ها را به آزمایشگاه کارخانه آرزوی بهار ارسال نمایید

بله؛ کارشناسان شرکت آرزوی بهار از مرحله قبل خرید تا زمان برداشت محصول در کنار کشاورز هستند تا باغات و مزارع بالاترین میزان بهره‌وری را داشته باشد

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بیست − سه =